Drukuj

19 kwietnia 2020 r. - Niedziela Miłosierdzia Bożego

Proboszcz włącz . Opublikowano w ogloszenia

1. W minionym tygodniu wyszły nowe zarządzenia rządowe i kościelne. Na dzień dzisiejszy brak jest jeszcze spójności w tych wytycznych, ale wiemy na pewno, że:
- w kościele wprowadzono obowiązek zasłaniania twarzy (nie dotyczy on celebransa) oraz zachowania min. 2 m odległości pomiędzy uczestnikami zgromadzeń liturgicznych (to z kolei nie dotyczy celebransa i usługujących),
- od jutra ma być zwiększony limit osób biorących udział w liturgii, nie wiadomo tylko jeszcze, do ilu, gdyż w zarządzeniu ks. arcybiskupa jest mowa o 1 osobie na 15 m2 – podobnie, jak było w zapowiedziach rządowych – natomiast przepis ten jest niedoprecyzowany (nie wiadomo np., czy uwzględnia się usługujących) i de facto aktualny stan prawny, wg Dziennika Ustaw, wciąż mówi o 50 osobach [AKTUALIZACJA: dziś ok. godz. 18.00 opublikowano rozporządzenie w Dzienniku Ustaw i już wiadomo (patrz: § 9 ust. 1 pkt 3 lit. b), że limitem tym jest - w przypadku naszego kościoła - 15 osób plus kilkoro usługujących; w tej i innych kwestiach polecam codzienne śledzenie aktualności].

2. Inne ważne rzeczy z najnowszego zarządzenia Arcybiskupa Metropolity, to m. in. przedłużenie do 11 maja dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św. oraz ustalenia odnośnie pielgrzymek, I Komunii św. i bierzmowania – zachęcam do zapoznania się, szczególnie rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

3. Dziś, na terenie Polski, można uzyskać odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami, za pobożne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele lub kaplicy przed Najświętszym Sakramentem (wystawionym lub obecnym w tabernakulum). Przypominam, że nasz kościół jest otwarty codziennie od Mszy św. do różańca.

4. Dziś też, na rozpoczęcie Tygodnia Miłosierdzia, są zbierane ofiary na potrzeby CARITAS naszej archidiecezji. Wyjątkowo – zamiast do puszki – proszę o wrzucanie ofiar do skrzynki CARITAS znajdującej się w przedsionku kościoła. Można też przekazywać ofiary bezpośrednio na konto CARITAS.

5. W tym tygodniu przypadają:
- w czwartek: uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski,
- w piątek: uroczystość św. Jerzego, męczennika, patrona naszej archidiecezji (z tej racji w tym dniu również nie ma u nas postu od pokarmów mięsnych),
- w sobotę: święto św. Marka, ewangelisty.

6. Msze św. w tym tygodniu będą sprawowane:
- od poniedziałku do piątku: o godz. 18.00,
- w sobotę: o 8.00.