Drukuj

31 maja 2020 r. - uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Proboszcz włącz . Opublikowano w ogloszenia

1. Rodzicom dzieci pierwszokomunijnych oraz samym dzieciom dziękuję za dar ołtarza w postaci nowych dzwonków do białej procesji oraz renowacji dywanów, a także za zaangażowanie w przygotowanie naszej świątyni do dzisiejszej uroczystości.

2. Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny. To, co dziś jest ważne, podaję za zarządzeniem Arcybiskupa Metropolity: „Z dniem 25 maja b.r. wygasła dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Zniesienie limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach daje możliwość udziału w liturgii wiernym, z zachowaniem jednak dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa. Zachęcam gorąco wszystkich wiernych do ponownego podjęcia regularnego uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i unikania grzechu ciężkiego związanego z jej opuszczaniem. Dyspensę od niedzielnego obowiązku uczestnictwa we Mszy św. na okres do końca czerwca b.r. przedłużam tylko dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji, bądź przebywających w kwarantannie.”

3. Inne z przykazań kościelnych mówi o kolejnym obowiązku – Komunii św. wielkanocnej. Można go spełnić do niedzieli Trójcy Świętej, a więc w tym roku do 7 czerwca włącznie. Jeśliby ktoś przed wypełnieniem tego przykazania potrzebował spowiedzi, to przypominam, że jest taka możliwość codziennie po różańcu (z wyjątkiem 2 czerwca), a także można prosić o ten sakrament w innym dogodnym czasie.

4. Różaniec – przypominam – odmawiamy codziennie o 20.30. Dziś jeszcze będzie on połączony z nabożeństwem majowym, a od jutra – z czerwcowym.

5. Dziś też jest ostatnia z dodatkowych Mszy św. o godz. 12.00 – od czerwca włącznie, z małymi wyjątkami, wraca zwyczajny porządek niedzielnych Mszy św. (8.30 i 10.30).

6. Dzieci, które dziś przystępują do I Komunii św., będą do piątku włącznie – podczas codziennej Mszy św. – przeżywać swój „biały tydzień”.

7. Dotarło do nas zaproszenie do nowej inicjatywy modlitewnej, pod hasłem „Anioły pełne dobroci”. Polega ona na ofiarowaniu:
- przez dzieci: codziennej modlitwy Zdrowaś Maryjo w czasie pacierza,
- w przypadku młodzieży: jednej dziesiątki różańca dziennie,
- przez dorosłych: wsparcia swoich dzieci we wspólnej modlitwie oraz ofiarowania swojej dowolnej modlitwy lub postu,
przez cały czerwiec, w intencji tych dzieci, które wychowują się w rodzinach z problemem alkoholowym i doznają różnego rodzaju przemocy, a także żyjące w krajach, w których trwają konflikty zbrojne. Gorąco zachęcam do odwiedzenia pięknej strony internetowej promującej to dzieło i włączenia się we wspólną modlitwę.

8. Jutro obchodzimy drugi dzień „Zielonych Świąt”, czyli święto NMP Matki Kościoła, a jednocześnie otaczamy modlitwą wszystkie dzieci w Dniu Dziecka.

9. We wtorek w parafii św. Kazimierza w Białymstoku będę przeżywać kolejną rocznicę święceń kapłańskich, wraz z kolegami, z którymi wspólnie przyjmowaliśmy ten sakrament dn. 2 czerwca 2001 r. Proszę wszystkich moich Najdroższych Parafian o szczególną modlitwę w naszej intencji w tym dniu.

10. O otoczenie zaś tą modlitwą całego prezbiterium naszej archidiecezji proszę w najbliższy czwartekświęto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, kiedy to w sanktuarium w Sokółce będziemy, wraz z współbraćmi, przeżywać Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

11. W tym tygodniu przypada też I piątek miesiąca. Comiesięczne odwiedziny chorych będą od godz. 9.00, zaś dodatkowa możliwość spowiedzi w kościele będzie już od godz. 17.15.

12. W I sobotę natomiast nabożeństwo wieczorne rozpocznie się wyjątkowo o 20.15.

13. W dniach 5 – 6 czerwca br. odbędzie się też Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Do Sanktuarium udadzą się określone delegacje, zaś pozostałych członków Kół Żywego Różańca i wszystkich wiernych zapraszamy do pielgrzymowania duchowego i wspólnej modlitwy poprzez media. Szczegóły – na stronie internetowej.

14. W przyszłą niedzielę, po Mszy św. o 10.30, zapraszam na spotkanie członków rady parafialnej.

15. Porządek Mszy św. w tym tygodniu:
- w poniedziałek, środę, czwartek i piątek będą one sprawowane o godz. 18.00,
- we wtorek (wg formularza pokutnego „W czasie pandemii”): o 16.30,
- w sobotę: o 8.00.