PIELGRZYMKA DO LIBANU 2023

19-27.09.2023

1. Dzień 19.09. Wtorek: 19:00 zbiórka uczestników na lotnisku Warszawa Okęcie, Msza Święta w kaplicy, odprawa, 22:00 wylot do Libanu.

2. Dzień 20.09. Środa: 3:35 lądowanie na lotnisku w Bejrucie, przejazd do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek. Późne śniadanie, nawiedzenie Sanktuarium św. Charbela: wizyta w Pustelni Św. Charbela i Klasztorze Św. Maruna Annaya – grób Św. Charbela – Msza Święta – Czas na osobistą modlitwę. Przejazd do Byblos– miasta z V w p.n.e. Zapoznanie się z miastem -obiadokolacja, nocleg.

3. Dzień 21.09. Czwartek: Śniadanie, przejazd do Sydonu, zwiedzanie: Zamek Morza (XIII w.), Stare Miasto, targ i fabryka mydła (XV w.) Khan El Franj – karawansaraj (XVII w.). Przejazd do Tyru – nekropolii z czasów rzymskich i bizantyjskich, zwiedzanie: akwedukt i hipodrom (II w n.e.), port i termy rzymskie, starożytne forum. W drodze powrotnej wizyta w Magdouche – Sanktuarium Matki Bożej Oczekującej. Msza Święta. Przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

4. Dzień 22.09. Piątek: Śniadanie, przejazd na północ Libanu do lasu cedrowego opisanego w Starym Testamencie. Diman, letnia siedziba Patriarchy Kościoła Maronickiego. Następnie przejazd Doliną Quadisha, gdzie znajdują się kaplice, groty i pustelnie pokryte XII i XIII. Wizyta w Bakaa Kafra – miejscu urodzin Św. Charbela – Msza Święta w Qozahaya – Klasztorze Św. Antoniego Wielkiego. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

5. Dzień 23.09. Sobota: Śniadanie, wyjazd do Bejrutu, zwiedzanie miasta: spacer uliczkami wśród odrestaurowanych budynków, meczetów i kościołów. Przejście na miejsce wykopalisk z czasów rzymskich (I/II w. n.e. – dawne termy, agora, szkoła prawa rzymskiego) oraz zwiedzanie Muzeum Narodowego (Kolos z Byblos, sarkofagi królów z Byblos, Tyru i Sydonu, kolekcja biżuterii fenickiej z III w p. n. e., mozaiki rzymskie i bizantyjskie). Nawiedzenie polskiego cmentarza, gdzie między innymi spoczywa Hanka Ordonówna – Msza Święta – Naher Kalb – pogańskie miejsce kultu bożka psa. Znajdują się tam tzw. Stelle – tablice upamiętniające zdobycie tego miejsca przez starożytnych wodzów (min. Faraona Ramzesa II). Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

6. Dzień 24.09. Niedziela: Śniadanie, przejazd do Doliny Bekaa – spichlerza Libanu. Po drodze postój przy grocie mitologicznego Adonisa, który w tym miejscu miał zostać zamordowany. Następnie zwiedzanie Baalbek – jednego z największych cudów starożytnego świata – Heliopolis (Miasto Słońca) z kompleksem rzymskich świątyń Jupitera, Bachusa i Wenus Celebracja mszy świętej w kościele parafialnym wspólnoty maronickiej. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

7. Dzień 25.09. Poniedziałek: Śniadanie. Procesja z Pustelni do klasztoru. Masza Święta w rycie Maronickim. Przejazd do Sanktuarium Świętej Rafki – patronki cierpiących i Świętego Hardini – mistrza nowicjatu Św. Charbela. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

8. Dzień 26.09. Wtorek: Śniadanie, wykwaterowanie, wyjazd do Jeita Grotto – światowej sławy jaskini, którą zwiedza się na dwóch poziomach – górną spacerem, dolną – łodzią. Następnie zwiedzanie maronickiego klasztoru Bkerke – siedziby Patriarchy Maronitów Przejazd do Harissa – Narodowe Sanktuarium, gdzie znajduje się statua Matki Bożej Królowej Libanu – Msza Święta. Ghazire – malownicze górskie miasteczko z zabytkowym klasztorem Św. Antoniego Padewskiego (podczas II wojny światowej przebywało tutaj wielu Polaków, miejsce to odwiedził też Juliusz Słowacki). Powrót do hotelu, obiadokolacja, wieczorek pożegnalny. Przejazd na lotnisko.

9. Dzień 27. 09. Środa: 1,35 Odprawa. 3:35 wylot do Polski. 6:20 lądowanie na lotnisku w Warszawie. Zakończenie pielgrzymki.

Cena: 1865pln + 800usd

W cenę wliczone: transport autokarem w Libanie; zakwaterowanie z wyżywieniem(8 śniadań, 8 obiadokolacji) w hotelach 3 gwiazdkowych; ubezpieczenie KL i NNW; opieka pilota-przewodnika; bilety wstępu do zwiedzanych obiektów; podatek VAT; składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Dodatkowe opłaty: 150usd – płatne do ręki pilotowi na realizację programu na miejscu, opłaty wjazdowe do miast, parkingi, wstępy do zwiedzanych obiektów, opłaty sanktuaryjne, napiwki dla kierowców i obsługi hotelowej, system słuchawkowy audio – guide.